SIKÇA SORULAN SORULAR

S: Proje Ofisi’nin çalışma şekli ve yapısı nasıldır?

Ofisimiz gerek yönetimin desteği gerekse üniversitemizde proje konusunda deneyimli akademisyenlerin yürütme kurulumuzdaki değerli katkıları ve ofis ekibimizin özverili çalışmalarıyla mevcut kapasitesinin üzerinde, Üniversitemizi yenilikçi girişimci üniversiteler listesinde üst sıralara çıkarmak için çalışıyor. Koordinatör olarak ben ve yardımcılarım, derslerimizin dışındaki zamanlarda sürekli ofisteyiz. Ofisimizde dört tane proje uzmanı arkadaşımız, teknik destek verebilmek için hazırlar. Yürütme kurulumuzla aktif olarak her Perşembe rutin olarak toplanıyoruz.  Bize başvuran projelere için panel düzenliyoruz, proje teşvikleri ve akademisyenleri projeler konusunda harekete geçirmek için neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Ayrıca her fakültede en az bir danışma kurulu üyemiz var. Bu arkadaşlarımız ofisimiz ile akademisyenler arasındaki koordinasyonu sağlamaktalar.

S: Özellikle hiç proje tecrübesi olmayan akademisyenler için proje yazmak genellikle zordur. Peki, proje ofisi akademisyenlere nasıl destek oluyor?

Bizim karşılaştığımız en büyük sorun bu. Hiç proje yazmamış akademisyenlerin böyle bir çekincesi var. Kısaca ifade etmek gerekirse her fikrin proje olma ihtimali vardır aslında. Akademik personelimiz fikirlerini biraz genişleterek ve bizimle paylaşarak çok prestijli projeler çıkarabilirler. Bunun için akademisyenlerimizden fikirleriyle birlikte ofisimize uğramalarını bekliyoruz. Sunulan proje olur mu - olmaz mı, nasıl genişletilmeli neler çıkarılmalı şeklinde ekibimizle istişare yaparak akademisyenlerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz.

 S: Hedefleriniz arasında Üniversite Sanayi işbirliğini artırmak da var. Bunun için atılan adımlar neler?

Bu kısım gerçekten çok önemli. Çünkü artık yalnızca bilgiyi üreten, araştırmalar yapan değil; teknolojiler geliştiren uygulamalar yürüten “3. NESİL ÜNİVERSİTE” olma yolunda ilerlemek için bu türden işbirlikleri sağlamamız gerekiyor. Gerekli alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu arada kurduğumuz bağlantılar işe dönüşmeye başladı bile. Örneğin geçtiğimiz ay KOSGEB vasıtasıyla bizlere ulaşan bir esnafımızın fikrini projelendiriyoruz. Patent değeri de olan halkın ihtiyaçlarını giderecek belki de çok verimli bir uygulama olacak.

Şuan yeni başlayan KOBİ mentör desteğimiz var. Konu hakkında detaylı bilgiye http://pdo.atauni.edu.tr/index.php/iletisim/basari-hikayesi-bildir/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

 S: Akademisyenler size ne zaman gelmeli?

“Bir fikrim var proje olur mu?”  sorusundan itibaren ofisimize gelerek Teknik Destek alabilirler. Burada proje alanında deneyimli uzman ekibimizle görüşerek fikirlerinin projeye dönüşüp dönüşmeyeceği, Tübitak mı, Bakanlık ve Ajanslar mı, AB mi yoksa başka fon kuruluşu mu olabileceği konularında bilgi alabilirler. Daha önceden iade veya ret edilmiş ya da yeni yazılmış projeleri varsa onlar için de panel talep edebilirler.

S: Tübitak, Bakanlık ve Ajanslar’ın proje formatları ve öncelikleri farklı farklı olmasına rağmen bunlara aynı anda nasıl destek verebiliyorsunuz?

Ekibimiz bu anlamda gerçekten donanımlı akademisyenlerden oluşuyor. Farklı alanlarda birçok proje yürütmüş panellere katılmış projeyi değerlendirebilme yetenekleri yüksek arkadaşlardan oluşuyor.  Gerektiğinde projelere panel desteği veren kurulu üyelerine ek olarak dışardan panelist davet ederek daha kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz. Hiç başvurmadığımız, tecrübemiz olmadığı bir çağrı bile olsa, onu öğrenmemiz çok uzun sürmüyor. Geçtiğimiz günlerde TANAP-seip programı için başvuran akademisyenlerimize destek olduk. Bu bizim için ilkti ancak cevaplayamadığımız soru yoktu. Sonuçta alanı ne olursa olsun bir fikri proje yapan onun özgün değeri, yaygın etkisi, kapsamı ve ekibidir diyebiliriz.

S: Üniversitemizde proje sayılarının artırılması için neler yapıyorsunuz?

Web sitemizde (pdo.atauni.edu.tr) proje yazmak isteyen bir akademisyenin aradığı her şeyi derlemeye çalıştık. Sürekli açık çağrılar, son teslim tarihli çağrılar, fon kaynakları ve dahası.  Tüm yeni haberleri de muhakkak e-mail olarak duyuruyoruz. Tanıtım konferansları düzenliyoruz. Bunlarla yetinmeyip tek tek fakülteleri ziyaret ederek akademisyenlere proje yazarken onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Yeri gelmişken bazı fakültelerimizdeki katılımın göz doldurucu, bazı fakültelerimizde ise katılımın yetersiz olduğunu da söylemek isterim. Ancak bunlar bizim motivasyonumuzu olumsuz etkilemiyor. Çünkü amacımız gerçekten akademisyenleri projeler için harekete geçirmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak. Şimdiye kadar kırka yakın panel düzenledik, altmış akademisyene. proje yazma eğitimi verdik, yeni eğitimler de planlıyoruz. Bu proje yazma eğitimleri öyle düz anlatım şeklinde değil. Çalıştay düzenliyoruz. Şimdiye kadar bu eğitimi almış arkadaşlarımız gerçekten memnun kaldıklarını ilettiler. İnşallah, bu akademisyenlerin projelerini yürüttüklerini de göreceğiz.

 S: Proje ofisiyle çalışmak akademisyenlere nasıl bir kazanım sağlar?

En basitinden şöyle bir örnek vereyim: fon kuruluşlarına giden çok iyi projelerin iade ve ret sebepleri arasında ilk sırada “ eksik evrak, belge ve imza” geliyor. Bu çok üzücü. Bir proje gerçekten kolay yazılmıyor çok ciddi bir emek ve zaman demek. Ancak insanlar proje yazmanın telaşıyla çok basit detaylar yüzünden değerlendirilmeye bile alınmadan reddedilen projeler yüzünden ‘proje yapma fikrine’ küsüyorlar. Bir başka örnekte şu; programın alt limiti 500 Bin € kadar. Ancak hocamız bunu fark etmemiş 497 Bin € bütçe ile projesini göndermiş. Haliyle değerlendirmeye bile alınmamış. Oysa bu çalışma önce ofisimize gelmiş olsaydı, panele bile girmeden teknik ekibimiz tarafından bu uyarı yapılırdı. Bu çalışmaların bir de panel sisteminden faydalandığını düşünün. Panel raporları projelerin, en az sekiz proje uzmanı göz tarafından özenle değerlendirdiği kaliteli ve yenilikçi önerilerin getirildiği bilimsel bir mecra. Proje ofisiyle çalışmak, proje yapmak isteyen akademisyenin zamanının ve emeğinin boşa gitmesini önleyeceği gibi çalışmasına da muhakkak bir değer katacaktır. Bu yüzden tüm akademisyenleri projeleri için ofisimize bekliyoruz.

 

S: Panel sistemi nedir? Panel nasıl kurulur, panel ne işe yarar? Her akademisyen panel sisteminden faydalanabilir mi?

Akademisyenlerin ofisimize gelerek ya da web sitemizdeki formlar menüsünde yer alan “proje destek formunu” doldurarak yazdıkları proje için teknik ve bilimsel destek talep etmeleri gerekiyor. Sonra başvurulan fon kuruluşunun talep ettiği formatta hazırlanıp hazırlanmadığı bir ön değerlendirmeden geçiyor. Uygun formatta hazırlanmış projeler için panel düzenleniyor. Panel ekibi farkı disiplinlerde görev alan ve farklı fon kuruluşlarının (TÜBİTAK, Bakanlıklar gibi) desteklediği proje deneyimine sahip 8 adet akademisyenden oluşuyor. Ayrıca proje konusu özel bir çalışma deneyimine sahip bir araştırmacı tarafından değerlendirme gerektiriyorsa, bir veya iki adet dış panelist ilgili panele davet ediliyor.

Projeler başvuru formlarının uygun formatta olup olmadığı, amaç, hedef, özgün değer, yaygın etki, proje ekibi ve bütçenin uygunluğu gibi kriterler de göz ününde bulundurularak değerlendiriliyor. Projelere eleştirel okuma yapılıyor.

Paneller etik ve gizlilik ilkeleri kapsamında düzenleniyor. Tüm panelistler, panele girmeden önce proje fikrinin korunma altına olduğunu ve kesinlikle panel bittikten projeye dair hiçbir verinin paylaşılmayacağını taahhüt eden bir metin imzalıyor.

Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra, oluşturulan rapor en kısa zamanda proje yürütücüsüne sunuluyor. Beraber kritik ediliyor. Tabii bunlar öneri niteliğinde, takdir yürütücünün.

S: Proje ofisinden bilimsel ya da teknik destek almak herhangi bir ücrete tabi mi ?

Hayır. Proje ofisinden alınacak herhangi bir hizmet için hiç bir ücret ödemeniz gerekmez.

S: Proje ofisine danışılan proje fikri ya da yazılı proje evraklarının gizliliği nasıl sağlanıyor?

Projeleriniz etik ve gizlilik ilkelerine uyularak değerlendirmeye alınır.

S: TÜBİTAK projelerinde kimler araştırmacı olabilir?

Proje yürütücüsü tarafından önerilen ve TÜBİTAK tarafından onaylanan kişiler, TÜBİTAK projelerinde araştırmacı olarak yer alabilirler. Bu kişilerin;
- Kurum içinden veya dışından olmaları TÜBİTAK projelerinde yer almaları konusunda bir engel teşkil etmemektedir.
- 2547 Sayılı kanuna tabi olmaları veya hiçbir yerde çalışmıyor olmaları gerekmektedir.

S: TÜBİTAK projelerinde kimler bursiyer olarak çalışabilir?

TÜBİTAK projelerinde, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle, doktora sonrası araştırmacılar bursiyer olarak görev alabilmektedirler. Bu şartları sağlayan öğrenci ve araştırmacıların;
- Herhangi bir yerde çalışıp çalışmamaları, bursiyer olmaları konusunda engel teşkil etmemektedir.
- Eğitimlerine/araştırmalarına projenin yürütüldüğü üniversitede devam etmeleri şartı yoktur.

S: TÜBİTAK projelerinde yabancı uyruklu öğretim üyeleri çalışabilir mi?

Yabancı uyruklu öğretim üyeleri, bursiyer olarak projelerde görev alabilecekleri gibi, projede ücret alarak çalışabilmektedir.

Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin proje yürütücüsü, araştırmacı ve/veya danışman olarak proje ekibinde yer almaları durumunda, kendilerine TÜBİTAK tarafından Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ) ödenebilmesi için, araştırmacıların çalıştıkları kurum/kuruluş yetkililerine imzalatılacak dilekçenin başvuru formunun ekinde gönderilmesi gerekmektedir.

S: TÜBİTAK projelerinde yabancı uyruklu öğrenciler çalışabilir mi?

TÜBİTAK projelerinde yabancı uyruklu öğrenciler ücret alarak çalışamaz. Ancak, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitime devam edenlere burs ödemesi yapılabilir.

S: TÜBİTAK 1007 - Kamu Projeleri’nde personel çalıştırılabilir mi?

TÜBİTAK 1007 Kamu Projelerinde, kurum içinden veya dışından personel çalıştırılabilir.
- Kurum içinden veya başka bir kurum adına çalışan personel, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’na tabi araştırmacı olarak çalıştırılabilir.
- Hiçbir yerde çalışmayan destek personeli ya da araştırmacı sosyal güvenliği sağlanarak SSK'lı olarak çalışabilir.

S: TÜBİTAK 1003 ve 1001 programının farkı nedir?

1001 temel araştırma projeleridir ve 1003'e göre daha küçük bütçelidir. 1003 ise halihazırdaki bilgiyi kullanarak tanımlanan özel sorunların çözümü için harekete geçilen uygulama projeleridir.

 

 

 

 


 

TOP Proje, Tübitak, UNDP